Oscary oceněný film NA ZÁPADNÍ FROTNĚ KLID se točil i v Barrandov Studiu

17.03.2023

Letošní Ceny Americké filmové Akademie byly i oslavou českých filmařů. Film NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID, který se natáčel v České republice, a částečně i v barrandovských ateliérech, získal celkem čtyři sošky včetně Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

V sobotu 11. března, v předvečer udílení cen, se z iniciativy konzulátů České republiky, Německa a Rakouska na počest kandidátů na Oscary a tvůrců filmu NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID konala gala recepce ve Ville Aurora v Los Angeles. Mezi českými partnery akce byly Barrandov Studio a Czech Film Commission. Recepce se zúčastnilo přes 500 hostů včetně generálního ředitele Barrandov Studia Petra Tichého.

Felix Kammerer, Daniel Brühl
Albrecht Schuch
scenárista a producent Ian Stokell

Následující večer už patřil slavnostnímu udílení nejprestižnějších filmových cen. Německý film režiséra Edwarda Bergera NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID, adaptace slavného protiválečného románu E. M. Remarqua, který Netflix natáčel právě v České republice, na něm slavil velký úspěch. Kromě Oscara za nejlepší cizojazyčný film si odnesl i tři další sošky: za nejlepší kameru, nejlepší výpravu a nejlepší filmovou hudbu, a proměnil tak čtyři z celkem devíti nominací.

Ve třech kategoriích byli za tento film na Cenu Akademie nominováni také čtyři čeští tvůrci: Linda Eisenhamerová za masky, Viktor Müller a Kamil Jafar za vizuální efekty a Viktor Prášil za zvuk. Ačkoli Oscary nakonec nezískali, už samotné nominace jsou velkým úspěchem a zároveň dokládají vysokou profesionalitu a umění českých filmařů.

Držitelka Oscara za výpravu, Ernestine Hipper, ve svém oscarovém proslovu za skvělou práci poděkovala jmenovitě i filmařům z Prahy. 

Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková to svými slovy potvrzuje: „Obrovský úspěch českých filmařů bezpochyby producentům z celého světa ukazuje, že když přijedou natáčet do České republiky, mohou u nás očekávat prvotřídní služby technického i kreativního zaměření.

Film slavil velký úspěch už na britských filmových cenách BAFTA, kde proměnil 7 z celkových 14 nominací (cenu za nejlepší zvuk si odnesl i český filmař Viktor Prášil).

Německé válečné drama se natáčelo i na půdě Barrandov Studia. Barrandovská stavba pro film vytvořila krásnou dekoraci interiéru luxusního vagónu vlaku – „vagonu z Compiegne“, kde se odehrávají závěrečné scény z podpisu kapitulace německých vojsk na konci 1. světové války.